J
I
K
A
B
شنبه 29 دي 1397 01:39:28

13 مهر 1395 8:3:3
فعاليت مركز آمار ملي است و جنبه سياسي ندارد

كتر لاريجاني در ديدار با رئيس مركز آمار ايران: فعاليت مركز آمار ملي است و جنبه سياسي ندارد - مردم به محرمانه بودن اطلاعات خود اطمينان كنند

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با رئيس مركز آمار ايران بر محرمانه بودن اطلاعات مردم در سرشماري نفوس و مسكن تأكيد كرد. 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري خانه ملت، رئيس مجلس شوراي اسلامي صبح امروز (شنبه 10 مهرماه) با رئيس مركز آمار ايران ديدار و گفت وگو كرد.
دكتر لاريجاني در اين ديدار گفت: ترديدي نيست كه برنامه‌ريزي اصولي در كشور بدون داشتن آماري مطمئن امكانپذير نيست و مردم ما بايد بدانند اگر بخواهند براي اشتغال و حل مشكل بيكاري برنامه‌ريزي شود يا اختصاص اعتبارات نيازمند اطلاعاتي درست و دقيق است.
 اگر آمار و ارقام دقيق باشد سرمايه‌گذاري‌ها نيز با دقت بيشتري صورت مي‌گيرد
وي ادامه داد: اگر آمار و ارقام دقيق باشد سرمايه‌گذاري‌ها نيز با دقت بيشتري صورت مي‌گيرد به عنوان مثال در حوزه مسكن و بيكاري و همچنين بهداشت و درمان نيازمند اطلاعات و آمار دقيق هستيم تا نحوه سرمايه‌گذاري‌ها و برنامه‌ريزي‌ها به درستي تعيين شود.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: همچنين در حوزه حمل و نقل و كشش‌هاي جامعه به راه‌ها احتياج به سرمايه‌گذاري است و بايد تنگناها در اين زمينه مورد ارزيابي قرار گيرد كه اين مهم جز با همكاري مردم امكان‌پذير نيست.
 مركز آمار از يك ورزيدگي خوب براي اخذ آمار برخوردار است
دكتر لاريجاني با بيان اينكه مركز آمار از يك ورزيدگي خوب براي اخذ آمار برخوردار است، افزود: اگر همكاري مردم در اين زمينه وجود داشته باشد بدون شك كشور به برنامه‌هاي درست و دقيق مسلح خواهد شد؛ با توجه به مشكلات پيچيده امروز اعم از ركود، اشتغال و بهداشت و درمان نياز است تلاش جدي صورت گيرد كه اين مهم جز با داشتن يك آمار روشن و منبسط به سرانجام نخواهد رسيد.
وي با يادآوري طرح آمايش سرزمين افزود: براي داشتن طرح آمايش سرزمين مدون نيازمند آماري دقيق هستيم چرا كه در غير اين صورت ممكن است به سمت سرمايه‌گذاري‌هايي پيش رويم كه شايد نيازي به انجام آن وجود نداشته باشد.
 تأكيد بر محرمانه بودن آمارهاي ارائه شده از سوي مردم
رئيس مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر محرمانه بودن آمارهاي ارائه شده از سوي مردم گفت: در اين ميان اطمينان مردم امر مهمي است و بدون شك اين آمار محرمانه بوده و از آن در جايي استفاده نخواهد شد و در بحث ماليات ها نيز به گزارش مركز آمار استناد خواهد شد.
 قانون مركز آمار را از ارائه اطلاعات به بخش‌هاي مختلف منع كرده/مردم بايد به مركز آمار اطمينان كنند
دكتر لاريجاني تأكيد كرد: هيچ دستگاهي نمي تواند از مركز آمار اطلاعات فردي بگيرد و مردم نيز بايد به مركز آمار اطمينان كنند چرا كه اين اطمينان نيز به عملكرد دستگاه آماري كمك خواهد كرد؛ همچنين قانون نيز مركز آمار را از ارائه اطلاعات به بخش‌هاي مختلف منع كرده است.
وي با تأكيد بر اينكه مركز آمار نيز بايد اطمينان محرمانه بودن اطلاعات افراد را به مردم بدهد، تأكيد كرد: البته گاهي در برنامه‌هاي تبليغاتي در دوراني برداشت‌هايي از مركز آمار ارائه مي‌شد كه دقيق نبود و البته اين مهم مربوط به بدنه مركز آمار نبود بلكه گاهي برخي‌ها مي خواستند از آن استفاده‌هاي سياسي كنند كه اين خود نقصي در كار ايجاد كرد اما امروز مركز آمار كاملاً به دنبال اجراي كامل فرمايشات مقام معظم رهبري است و آن را مبناي كار خود قرار داده است.
 فعاليت مركز آمار پايه توسعه ملي است 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه فعاليت مركز آمار ملي است و جنبه سياسي ندارد، تصريح كرد: فعاليت مركز آمار پايه توسعه ملي است و مسيري كه مركز آمار دنبال مي كند برايم روشن است كه اين مركز از يك سلامت كار برخوردار است.
 ارزش سرشماري از انتخابات كمتر نبوده و حتي بيشتر است
دكتر لاريجاني با بيان اينكه صدا و سيما نيز بايد تلاش كرده تا عزمي ملي براي ثبت‌نام در اين سرشماري ايجاد شود، تأكيد كرد: صدا وسيما همانند زماني كه در انتخابات ميدان‌داري مي كند تا مردم حضور پرشوري در انتخابات داشته باشند بايد در اين زمينه نيز ورود كند زيرا ارزش اين سرشماري از انتخابات كمتر نبوده و حتي بيشتر است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: بر اساس اطلاعات آمار مي تواند برنامه‌ريزي‌ها را پايه‌ريزي كرد و حتي از آمارهاي گذشته نيز براي تعيين راهبردها بهره جست لذا سرشماري‌ها اثري ماندگار است و مردم بايد مشاركت جدي در آن داشته باشند.
 پارسا: بودجه مركز آمار بسيار كم است
همچنين رئيس مركز آمار ايران در اين ديدار به ارائه آخرين اخبار پيرامون سرشماري عمومي نفوس و مسكن پرداخت.
اميدعلي پارسا رئيس مركز آمار افزود: سرشماري‌ها در كل دنيا سه مرحله سنتي، دوران گذار و مدرن را به خود اختصاص داده كه امروزه در ايران سرشماري عمومي نفوس و مسكن در مرحله دوران گذار قرار دارد كه بر اساس آن از 3 تا 24 مهر ماه اين سرشماري در حال انجام است و از 25 مهر تا 25 آبان نيز افرادي كه موفق نشدند در مرحله اول در سامانه اطلاع‌رساني ثبت‌نام كنند مأموران آمارگير به منازل آنها مراجعه كرده و به جمع‌آوري آمار مي پردازند.
وي ادامه داد: سرشماري كه مبناي مركز آمار است سرشماري ثبتي – مبنا است كه اميدواريم سرشماري بعدي را به اين گونه‌ پيش بريم.
رئيس مركز آمار ايران تأكيد كرد: طبق پيش‌بيني 35 درصد از مردم ايران جامعه هدف ما است كه با توجه به ضريب نفوذ 45 درصدي اينترنت در كشور اين هدف، بسيار بالاست اما به هر حال بايد به اين هدف با همت مردم دست پيدا كنيم.
پارسا افزود:  بر اساس آمار هفته اول اين سرشماري، 715 هزار خانوار به صورت اينترنتي ثبت‌نام انجام داده‌اند كه شامل 2 ميليون و 383 هزار نفر مي‌شود؛ اين هدف حدود 24 درصد از هدف 35 درصدي ما را پوشش مي‌دهد كه نسبت به هدف درنظر گرفته شده عقب هستيم اما نسبت به نرم جهاني اين آمار مطلوب است.
وي گفت: براي هر استان نيز هدف مشخصي در نظر گرفته‌ايم كه بر اساس آخرين اطلاعات به ترتيب استان‌هاي بوشهر، سمنان، خراسان جنوبي، كردستان و آذربايجان شرقي بيشترين توفيق را در اين ثبت‌نام داشتند و استان‌هاي همدان، گلستان، قزوين، لرستان، خوزستان و البرز استان‌هايي هستند كه مشاركت نسبي كمتري داشتند؛ در اين بين استان تهران نيز در اواسط جدول قرار دارد.
رئيس مركز آمار ايران با بيان اينكه وزارتخانه‌ها نيز همكاري خوبي با طرح سرشماري نفوس و مسكن داشتند و تا 3 ماه ديگر نيز نتايج اين سرشماري را اعلام خواهيم كرد، گفت: اين طرح  به وسيله 40 هزار نفر نيرو كه 25 هزار نفر آن آمارگير هستند، انجام مي‌شود.
پارسا با يادآوري فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر اينكه دستكاري در آمارها گناهي كبيره است، گفت:مقام معظم رهبري بر اين نكته نيز تأكيد داشتند كه مردم حتما در اين سرشماري‌ها شركت كنند و اطلاعات دقيق دهند و به زودي اين اطلاعات ارائه گردد.
وي با يادآوري تشتت آماري و اختلاف آماري افزود: يكي ديگر از مشكلات مركز آمار است كه در هر كجاي كشور آمارهاي مختلفي به گوش مي‌رسد كه اين موضوع مشكلاتي را در كشور و برنامه‌ريزي‌ها به وجود خواهد آورد، اگر حرف كارشناسي مشخصي داريم بايد آن را در شوراي عالي آمار و در قالب پژوهشكده آمار اين موضوع حل و فصل شود نه اينكه مرجع ديگري خود اقدام به بيان اعداد و ارقام شود.
رئيس مركز آمار ايران افزود: نمايندگان نيز بايد در حوزه‌هاي انتخابيه خود مردم را تشويق به ثبت‌نام در سامانه اطلاع‌رساني نفوس و مسكن كنند.
 بايد نظام آماري و بودجه آن تغيير يابد
پارسا با بيان اينكه بدون شك بايد نظام آماري و بودجه آن تغيير يابد، يادآور شد: اگر مي پذيريد محلي را به عنوان مركز و مرجع راهبري و نظارت و ارزيابي تعيين كنيد بايد اين مركز داراي ابزار لازم را داشته باشد و لذا بايد كل برنامه‌هاي كشور در مركز آمار بررسي شود و در قالب شوراي عالي آمار تأييد گردد و در نهايت در قانون ديده شود تا كمكي به بودجه نظام آماري كشور شود.
وي با بيان اينكه بودجه مركز آمار بسيار كم است، گفت: 10 ميليارد تومان براي اعتبار طرح‌هاي آماري مركز آمار در نظر گرفته شده اما اين سرشماري به طور مشخص داراي 135 ميليارد اعتبار است.
رئيس مركز آمار ايران تصريح كرد: در احكام دائمي برنامه توسعه كشور به برخي موضوعات مركز آمار اشاره شده كه در اين احكام آمده برنامه ملي آمار همزمان با برنامه ششم عملياتي شود لذا از لحاظ احكام قانوني مشكلي وجود ندارد تنها يك الي دو مورد اصلاح قانوني نياز است.
پارسا يادآور شد: بدون شك پاسخ دادن صحيح به سوالات مركز آمار تكليف قانوني است اما براي برخورد با عدم پاسخگويي درست در قانون به راهكاري اشاره‌اي نشده است در حالي كه در كشورهاي ديگر اگر پاسخگويي صحيح صورت نگيرد جريمه‌هاي مخصوص در نظر گرفته شده است.
وي با بيان اينكه بر اساس قانون اطلاعات مركز آمار محرمانه است، تأكيد كرد: اطلاعاتي كه اشخاص به مركز آمار مي دهند محرمانه است تا جايي كه حتي قانونگذار تأكيد كرده كه با دستور قضايي نيز ارائه اين اطلاعات امكان‌پذير نيست و لذا نمي‌توان آن را در اختيار مرجع قضايي قرار داد.

 منبع : پايگاه اطلاع‌رساني خانه ملت


Powered by Tetis PORTAL