J
I
K
A
B
شنبه 29 دي 1397 02:01:30

7 مهر 1395 8:52:51
ثبت اطلاعات رئيس جمهور محترم در سامانه سرشماري سال 95

دكتر روحاني در ديدار دست اندركاران اجراي طرح سرشماري عمومي نفوس و مسكن: بيان واقعيت ها به مردم زمينه ساز حمايت آنها از برنامه هاي ملي است

به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري

آمار، امانت و پايه اصلي برنامه ريزي كشور است/ بيان واقعيت ها به مردم زمينه ساز حمايت آنها از برنامه هاي ملي است/ ارائه آمار غير واقعي گناه بزرگ و خيانت ملي است/ ارائه اطلاعات دقيق به نفع آينده جامعه و كشور است/ قدرداني از دست اندركاران سرشماري عمومي نفوس و مسكن

رييس جمهوري، "آمار" را امانت و پايه اصلي برنامه ريزي كشور خواند و با تاكيد بر اينكه "ارائه آمار غيرواقعي گناه بزرگ و خيانت ملي است" ،اظهارداشت: ارائه اطلاعات دقيق به نفع آينده جامعه و كشور است.

سه شنبه 6 مهر 1395 - 10:15

  • طبق قانون، مسوول اعلام آمار مركز آمار ايران است
  • مردم مانند هميشه با مسوولان سرشماري بدقت همكاري كنند

حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني روز سه شنبه در ديدار دست اندركاران اجراي طرح سرشماري عمومي نفوس و مسكن ، با اشاره به اينكه طبق قانون، مسوول اعلام آمار مركز آمار ايران است،  تصريح كرد: بيان واقعيت ها به مردم زمينه ساز حمايت آنها از برنامه هاي ملي است.

دكتر روحاني با قدرداني از دست اندركاران سرشماري عمومي نفوس و مسكن از مردم خواست همانند هميشه به دقت با مسوولان سرشماري بدقت همكاري كنند چرا كه ارائه اطلاعات دقيق به نفع آينده جامعه و كشور است.

رييس جمهوري با بيان اينكه هشدار آمارهاي گذشته مشكلات كنوني كشور را گوشزد كرده بود، افزود: شرايط جمعيتي  نسل جوان، تقاضاي كار و مشكلات زيست محيطي و آب در آمارهاي گذشته اعلام شده بود.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه  آمار بايد دقيق باشد و مسئولين نيز بر مبناي همين آمار براي حل معضلات كشور چاره انديشي كنند،  ادامه داد: مي بايست بر اساس همين آمار اعلام شده در گذشته مشاغل مورد نياز را آماده مي كرديم كه البته نرخ بيكاري دو رقمي و يا حتي تك رقمي 9.9 درصد قابل قبول نيست و بايد به سمت نرخ بيكاري چند درصدي حركت نماييم.

رييس جمهوري مبناي حركت دولت تدبير و اميد را  عقلانيت، خرد جمعي و تدبير ذكر كرد و گفت: عقلانيت و خرد جمعي به ما مي گويد كه براي برنامه ريزي، اطلاعات لازم اوليه مورد نياز است كه براي اين منظور نيز مركز آمار اهميت فوق العاده اي دارد.


دكتر روحاني با اشاره به سرعت و دقت اعلام نرخ تورم و رشد در پايان هر ماه توسط مركز آمار گفت: مسئولين كشور بايد بدانند كه همانگونه كه براي دريافت حقوق اول ماه منتظرند، براي دريافت آمار و اطلاعات نيز منتظر باشند تا در تصميم سازي و تصميم گيري هاي خود از آن به خوبي بهره بگيرند.

رييس جمهوري با تأكيد بر اينكه از لحاظ فرهنگي بسيار مهم است كه بر مبناي آمار حركت كنيم، اظهار داشت: طبق قانون، آمار و اطلاعات تنها توسط مسئولين مربوطه اعلام شود و نبايد هر كسي به خود اجازه دهد كه راجع به آمار سخن بگويد.

دكتر روحاني تصريح كرد: تمام مسئولين در كشور بايد به آمار و اطلاعات مركز آمار استناد نمايند و بر مبناي همين آمار براي آينده كشور برنامه ريزي كنند.

رييس جمهوري با اشاره به تأكيدات مقام معظم رهبري مبني بر اينكه اگر آمار دقيق نباشد و يا كسي واقعيت را بيان نكند، حتماً خيانت ملي و گناهي بزرگ مرتكب شده است، ادامه داد: آمار دقيق، روند كار و رشد را در مسايل اقتصادي و آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي كشور به اطلاع مي رساند، بنابراين بسيار مهم است كه با آمار سخن بگوييم و عمل نماييم.
دكتر روحاني با اشاره به اينكه امروز بخش هايي عادت دارند كه آمار سرخود درست نمايند، گفت: محقق، صاحب نظر و استاد دانشگاه مي تواند نظر شخصي خود را اعلام كند، اما در مسايل آماري بايد به مركز آمار و مسئولين مربوطه استناد شود.
رييس جمهوري سرشماري اينترنتي و مجازي مرحله اوليه از مردم را راهي خوب و درست برشمرد و گفت: در حال حاضر سرشماري نفوس و مسكن به صورت موازي اينترنتي و مراجعه درب منازل انجام مي شود اما بايد براي آينده راه حل و رويكردهاي جديدي در نظر گرفت.

دكتر روحاني با قدرداني از تلاش هاي مركز آمار كشور، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات   و شبكه ملي اطلاعات در سرشماري سال 1395 گفت: ان شاء الله ظرف سه ماه آينده نتيجه اين سرشماري در اختيار مردم قرار گيرد.

رييس جمهوري اظهار داشت: از مردم عزيز كشور تقاضا مي كنم كه همكاري لازم را با مامورين سرشماري داشته باشند و بايد اين احساس بوجود آيد كه اين آمار و اطلاعات به نفع همه و ضرورت كشور است.

دكتر روحاني تاكيد كرد: نبايد اين احساس بوجود آيد كه از اين آمار سوء استفاده خواهد شد بلكه اين سرشماري و آمار و اطلاعات، پايه اي است تا براي اينده كشور درست برنامه ريزي كنيم.

 رييس جمهوري با بيان اينكه دولت تدبير و اميد براي برنامه ريزي در كشور اهميت ويژه اي قائل است، گفت: اخيرا سازمان برنامه و بودجه احياء شد تا براي برنامه ريزي و بودجه ريزي از متخصصين به نحو احسن استفاده شود.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه سال 1395، سال حركت رو به جلو و رونق اقتصادي است، ادامه داد: آمار و اطلاعات در استان ها و كل كشور نيز شاهد  همين امر است و بسيار ضروري است كه افزايش و توقف نرخ  رشد اقتصادي را به اطلاع مردم برسانيم.

رييس جمهوري در ابتداي سخنان خود با بيان اينكه سرشماري نفوس و مسكن عليرغم ظاهر ساده اما به عنوان امانت، پايه و اصل برنامه ريزي كشور است، ادامه داد: بسيار مهم است كه بتوانيم از آغاز تا پايان سرشماري با حوصله كافي و احساس مسئوليت  ملي و شرعي حركت كنيم و اين امانت را به خوبي به مقصد برسانيم.

دكتر روحاني تاكيد كرد: اشتباه در آمار و ارقام داده ها و اطلاعات مي تواند براي برنامه ريزي كشور مشكل و معضل بوجود آورد.

رييس جمهوري با بيان اينكه همه  تصميم سازي ها و تصميم گيري هاي كلان كشور بر مبناي داده هايي است كه در اختيار مسئولان قرار مي گيرد، گفت: اگر اين آمار و اطلاعات دقيق نباشد در مسير و نحوه حركت دچار اشتباه مي شويم.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه آرزوي ما دستيابي به مرحله عالي توسعه است، ادامه داد: كشور بايد طبق چشم انداز و خواست مردم به پيش برود تا در مسير كشورهاي پيشرفته و صنعتي قرار گيريم و البته اگر با وحدت همه تلاش و توان خود را به كار بگيريم، فاصله زياد نخواهد بود.

رييس جمهوري به منابع خوب و استعداد ملت ايران اشاره كرد و افزود: آن چيزي كه باقي مي ماند تلاش، كوشش، انسجام، هماهنگي، ملي فكر كردن و همچنين صحيح و دقيق عمل كردن است.

دكتر روحاني با اشاره به  صرف وقت و سرمايه زياد در سرشماري حضوري و همچنين به لحظه بودن اين آمار در ساير كشورهاي جهان اظهار داشت: بايد به نقطه اي برسيم كه در آينده آمار و اطلاعات را به لحظه در اختيار داشته باشيم.

رييس جمهوري افزود: در سال  هاي گذشته بيش از يك و حتي دوسال طول مي كشيد تا نتيجه سرشماري مشخص شود اما در حال حاضر اعلام نتيجه سرشماري سال 1395 بعد از 3 ماه پيشرفت خوبي در كشور خواهد بود.

مركز آمار ايران 

 

 


Powered by Tetis PORTAL